Rozhledna na Vysoké u Kutné Hory

Kopec Vysoká, nejvyšší kopec středního Polabí (471 m n. m., sopečného původu), najdeme mezi obcemi Miskovice, Mezholezy a Vysoká, 6 km západně od Kutné Hory.

 

Záměr postavit zde rozhlednu byl odstartován v okamžiku, kdy obec Miskovice zakoupila v r. 2001 pozemky na Vysoké a za symbolickou cenu je pronajala společnosti Český mobil. Investor původně žádal o umístění vysílače pro operátora sítě mobilních telefonů. Vzhledem k tomu, že kopec Vysoká byl vyhlášen významným krajinným prvkem, bylo možno na něj umístit pouze stavbu veřejného významu. Investor souhlasil s tím, že součástí plánovaného vysílače bude i rozhledna přístupná pro turisty a nabídl ji k provozování obci Miskovice.

Stavební povolení bylo vydáno v květnu r. 2001. Dokončena byla v září 2001, kdy začalo zkušební vysílání Českého rozhlasu - stanic ČRo 2 a Regina pro středočeský kraj. Stavba byla zkolaudována v březnu 2002. Se zpřístupněním se počítalo 14. září 2001. Po odsunu kolaudace však na rozhlednu návštěvníci poprvé zavítali až 30. dubna 2002, kdy obec Miskovice slavnostně zahájila provoz rozhledny pro veřejnost. Jen do konce roku ji navštívilo zhruba 4000 turistů.

Ocelová rozhledna je vysoká 40 metrů a slouží zároveň jako telekomunikační věž. Na její vrchol vede točité schodiště a z plošiny (25 m nad zemí), je za dobré viditelnosti vynikající rozhled do blízkého i vzdáleného okolí. Vystoupáte na ni po 144 kovových schodech a odměnou vám bude výhled na část Jizerských hor, Krkonoše s nejvyšší horou Čech - Sněžkou, Orlické hory, Železné hory a dominanty Kunětickou horu, Říp a Bezděz.  Jako na dlani je tu vidět Kutná Hora a Čáslav. Na rozhledně je také mimo jiné zajímavě řešený vstup. Nejprve totiž vstoupíte do prostoru kamenného domku,  kterým se pak dostanete přímo ke schodišti ocelové konstrukce.

Na kopci Vysoká měla stát vyhlídka s rozhlednou již v r. 1894, ale z nedostatku financí se stavba neuskutečnila.


Zřícenina kláštera

Na zalesněném vrcholu Vysoké se nachází kulturní památka. Nedaleko od rozhledny, 80 m západně v lese, se vypíná zřícenina Barnabitského kláštera paulánů s barokní kaplí sv. Jana Křtitele (1697 – 98).

Klášter založil hrabě František Antonín Špork. Obě stavby byly po požáru vzniklém úderem blesku v roce 1834 ponechány svému osudu. Z kláštera se zachovaly jen zdi do úrovně hlavní římsy - tudíž z nich jsou dnes již jen trosky), ale i přesto celý areál má své kouzlo. Z jednopatrové budovy čtvercového půdorysu s polokruhovými výstupky jsou dnes k vidění jen mohutné obvodové zdi do výšky patra s fragmenty okenních a nosných oblouků. Můžete tu prozkoumat při vstupu do lesa ze strany obce Vysoká i sklepní prostory.