Fotogalerie: Libín

/album/fotogalerie-libin/libin1-jpg/

—————

/album/fotogalerie-libin/libin2-jpg/

—————

/album/fotogalerie-libin/libin3-jpg1/

—————

/album/fotogalerie-libin/libin4-jpg1/

—————

—————


Libín

Rozhledna na Libíně je 27 metrů vysoká kamenná rozhledna válcovitého tvaru, v její blízkosti stojí horská chata a telekomunikační věž. Patří k nejstarším rozhlednám na Šumavě. Pokud se chcete pokochat krásným výhledem, musíte zdolat 138 schodů.

Roku 1880 byl založen Šumavský klub turistů, patřící k Rakouskému turistickému klubu. Byli v něm hlavně Němci bydlící v Prachaticích a okolí. V lednu roku 1881 se konala první výroční schůze, při níž vedení rozhodlo, že postaví rozhlednu na nedalekém Libíně.

Libín je 1096 metrů vysoká hora 4 km jižně od Prachatic.

Pro stavbu použili návrh architekta Vyskočila z Vídně a pak hledali peníze na stavbu. Potřebnou částku se podařilo složit z různých zdrojů - od členských příspěvků, výnosů z divadelních vystoupení a koncertů po dary od bohatých příznivců klubu. Celkem sbírka trvala dva roky a stavitelem rozhledny byl prachatický měšťan František Reichart. Výstavba přišla na 2000 zlatých.

Po dvou letech stavby se rozhledna konečně dočkala slavnostního otevření, které se konalo 16. září 1883. Turisté, kteří na Libín zavítali se krom rozhledů z nové věže mohli občerstvit i v blízké chatě, která zde byla postavena společně s hájenkou o dva roky dříve.

Rozhledna dostala jméno po habsburském korunním princi Rudolfovi, který v roce příprav stavby věže slavil zásnuby s princeznou Štefanií.

Roku 1935 dostal rozhlednu do správy Klub československých turistů. Ten uvažoval o úpravách. Plán ochoz zastřešit a zkonstruovat na vrcholku věže prosklenou terasu bohužel přerušila 2. sv. válka. Během ní také věž sloužila vojenským účelům. Po válce byla rozhledna opuštěna a postupně chátrala. Proto je její dnešní podoba autentická.

Až roku 1994 byla rozhledna opravena a zpřístupněna. Dostala bílý nátěr, a když se do ní opře sluneční svit, stává se nepřehlédnutelnou dominantou okolí.

Návštěvníci se mohou těšit z výhledů na město Prachatice a přilehlou část Šumavy, dále lze dohlédnout na Novohradské hory, Českobudějovickou pánev a také horu Kleť s rozhlednou a vysílačem. Je vidět i na Písecko, Strakonicko a Brdskou vrchovinu. Za dobré viditelnosti je možné dohlédnout dokonce i na Alpy.

 V roce 2007 nechalo Město Prachatice zhotovit a umístit na rozhlednu panoramatické výhledy, které návštěvníkům nabízí pohledy ze všech světových stran i s popisky. Křest těchto výhledů proběhl 7. 9. 2007.


 

Zde se můžete podívat, jaký je výhled z rozhledny na Libíně.

https://www.virtualtravel.cz/prachatice/rozhledna-libin.html